S pojmy jako emancipace, feminismus či inkluze se v Česku stále pojí několik předsudků. Nadcházející realizace umělecké organizace PRAHO! project si klade za cíl pro jednou se zbavit těchto negativních konotací a pomoct otevřít debatu k tématu genderové nerovnosti.
Svůj dlouhodobě připravovaný projekt představíme na vernisáži v Jinonicích pod záštitou městské části Prahy 5.
“Veškeré ať už hmatatelné či nehmatatelné výstupy projektu si kladou za cíl inkluzivním způsobem otevírat témata, jež méně či více rezonují aktuální společností. Právě touto cestou se pokoušíme propojovat společnost dohromady a poukazovat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá,” říká zakladatelka projektu Annamarie Čermáková.
Instalace We Should Have a Talk bude mít svůj přesah i v digitálním světě. V rámci uměleckého zpracování budou na stěnách umístěny QR kódy, které budou odkazovat na pestrý odborný obsah a další formy uměleckého vyjádření, např. audioprůvodce či série video rozhovorů, které skrze příběhy respondentů přiblíží témata feminismu, se kterými se mohou lidé v každodenním životě setkat.
Za nově vznikající realizací stojí nespočet občansky angažovaných osob, mezi které patří například Markéta Pekarová Adamová, Matt Field, Klára Laurenčíková, Radka Šimková, Danuše Nerudová, Barbora Urbanová.
Právě předsedkyně poslanecké sněmovny České republiky, Markéta Pekarová Adamová, se k práci projektu vyjádřila následovně:
“Líbí se mi, že projekt Praho! otevírá svébytné okno do duše našeho hlavního města a že pomáhá přetvářet jeho zdejší veřejný prostor v živou galerii plnou básní a uměleckých děl. Ty tak promlouvají přímo k lidem a zároveň ukazují, že k sobě máme ve skutečnosti často mnohem blíž, než by se nám mohlo zdát.”
Autorkou výtvarné podoby realizace je ilustrátorka Lucie Lučanská.