Intervence k tématu klimatické úzkosti
Realizace: Změny
Co je to klimatická úzkost?
Emocionální tíseň. Pocit spoluzodpovědnosti. Vztek na ty, kteří ke zhoršení stavu planety přispívají. Marnost z toho, že situaci nemůžu ovlivnit. Obava, že navzdory velikosti problému ho nikdo dostatečně neřeší. Všechny tyto pocity v nás může probudit současná klimatická krize.
Intenzivní prožívání těchto pocitů může vyústit v klimatickou úzkost. Úzkost, které v nás otvírá existenciální témata, strach z nejisté budoucnosti či hněv.
Klimatická úzkost je reálnou a pochopitelnou odpovědí na současné změny životního prostředí. Bagatelizace tohoto tématu je bolestivým momentem, který úzkost jen prohlubuje. Z výpovědí ale můžeš vidět, že v tom nejsi sám/a.
Navzdory tomu, že téma se týká mnohých z nás, neexistuje univerzální rada na zlepšení. Každý jsme jiný a i vyrovnání s našimi pocity je jedinečná cesta každého z nás. Proto čti sám v sobě a prozkoumej, co potřebuješ.
Jak s klimatickou úzkostí pracovat?
Nikdo z nás se nemusíme topit v moři emocí a bezmoci, které v nás téma klimatické krize vyvolává. Sami sobě můžeme podat pomocnou ruku, která nás z tohoto moře vytáhne. Nabízíme ti několik nápadů či intervencí, jak na to.
Cílem těchto intervencí není ignorovat problém klimatických změn a pracovat jen se samotnou úzkostí (či dalšími emocemi). Cílem je uvědomit si, že klimatické změny jsou reálný problém, o kterém mnoho slyšíme a dokonce ho sami vnímáme ve svém okolí v zásadě na denní bázi. To v nás vyvolává pocit ohrožení a naše úzkost je vlastně „vnitřním alarmem“, který má za úkol nás na ohrožení upozornit. Náš mentální stav (ať už je to úzkost, strach, vztek nebo něco jiného) je tedy legitimní, protože je odpovědí na to, co se děje na naší platě.
Využij sílu propojení a sdílení
Sdílení s těmi správnými lidmi je mocný nástroj, který přináší úlevu. Pokud si promluvíš o svých emocích a trápení s někým, s kým můžeš bezpečně sdílet, dostane se ti pochopení, podpory a třeba i nové perspektivy na celou situaci. Skvělé je, pokud společně vymyslíte i něco, co můžeš začít dělat, abys ses cítil alespoň o něco lépe.
Těmi správnými osobami mohou být přátelé, rodina nebo třeba psychoterapeut, který tě může provést na cestě zpracovávání emocí. Ať už si vybereš kohokoli, dávej a získej podporu a pochopení, které tě posílí k dalším krokům.
Bojíš se, že tě druzí nepochopí?
Navzdory tomu, že si často myslíme, že klimatická úzkost vychází z nás samotných a zažíváme ji jen my, studie ukazují, že je to rozšířený jev. Britská studie zjistila, že 59 % mladých dospělých ve věku 16 až 25 let se extrémně obává změny klimatu. 84 % z nich se jí obává alespoň mírně.
To, že tyto emoce nemáš pouze ty sám, neříkají jen výzkumy, ale můžeš to vnímat i z výpovědí ostatních. Neostýchej se proto mluvit o tom, co cítíš, protože ostatní to dost možná zažívají také.
Změna je i ve tvých rukách
Negativní emoce mají často schopnost nás paralyzovat. Nedovol jim to! Naopak si uvědom, že v emocích je určitá síla a využij je jako motor k tomu, abys přispěl ke zlepšení situace. Díky aktivnímu zapojení budeš vědět, že ty sám jsi zdrojem změny směrem ke zlepšení situace, což ti uleví od tíživých pocitů.
Zapoj se do iniciativ, dobrovolnických organizací nebo sám udělej krok k lepšímu životnímu prostředí. Každá změna se počítá, i sebrání odpadku, kolem kterého jsi zrovna prošel.
Velké změny začínají u malých změn. Jaké uděláš ty?
Každý den máš příležitost udělat něco jinak, získat tím radost a snížit úzkost. Vedle pomoci přírodě tím navíc rozbiješ šedivost své denní rutiny. To nejlepší na tom je, že do spousty aktivit můžeš zapojit i své přátele a tím znásobovat dobrý pocit. Zkus třeba:
- Vyměnit tašku z obchodu za plátěnku, kterou máš doma.
- Kávu na cestu si vezmi do svého vlastního hrnku nebo zavařovačky místo jednorázového kelímku.
- Lógr z filtrované kávy využij jako hnojivo pro kytky nebo základ do peelingu.
- Šetři s vodou i světlem.
- Omez maso a buď pár dní v týdnů vegetariánem.
- Sesbírej odpadky v parku, blízko kterého bydlíš.
Vyhledávej a oslavuj úspěchy
Pod tíhou situace často podléháme tomu, že vidíme a zapamatováváme si především negativní informace. A sociální sítě tomu nepomáhají.
Cíleně se proto zaměř i na vyhledávání pozitivních zpráv a úspěchů, které byly v oblasti zlepšení klimatu dosaženy. Nejde nám o to, abychom měli „slepotu“ k negativním informacím, ale abychom nepřehlíželi ty pozitivní. Každé vítězství a změna dobrým směrem totiž stojí za oslavu a pomáhají nám budovat důvěru v to, že pozitivní změna je možná.
Nauč svůj mozek vidět i to dobré
Náš mozek má tendenci zaměřovat se na negativní zprávy, proto mu pomoc vidět i to dobré.
Věnuj čas tomu, aby sis cíleně vybavil pět dobrých zpráv, které se pro životní prostředí v poslední době staly. Možná si některou z nich udělal i ty sám! Pokud nemůžeš na nic přijít, zkus se poradit s přáteli, společně určitě něco vymyslíte.
Pečuj sám o sebe
Pokud nebudeme v pohodě my samotní, pak jen těžko pomůžeme něčemu/někomu dalšímu. Možná jsi pro změnu klimatu udělal už mnoho aktivních kroků a naopak si potřebuješ odpočinout. Péče sama o sebe pomáhá zvládat žal, úzkost stres i další negativní emoce.
Pro každého z nás znamená sebepéče trochu něco jiného, protože vypořádávání se s negativními emocemi je velmi individuální proces. Najdi si čas na prozkoumávání toho, jaké aktivity ti přinášejí klid a stabilitu a věnuj jim čas.
Hledáš tipy na sebepéči?
Pokud hledáš inspiraci, jak o sebe pečovat, můžeš vyzkoušet některý z našich self-cafe tipů:
- Jdi ven na procházku. Chůze snižuje úzkost a navíc se budeš cítit ve větším spojení s přírodou.
- Odpočiň si od sociálních sítí a dopřej si digitální detox.
- Probuď v sobě kreativitu, čti si, maluj, vytvářej nebo uvař své oblíbené jídlo.
- Setkej se s přáteli.
- Jdi na jógu nebo si zacvičit. Sport vyplavuje endorfin (hormon štěstí), díky kterému se cítíme dobrou náladu.
- Naplánuj si chvíli klidu s knihou a horkým čajem, kávou nebo klidně kakaem. Horké nápoje nám pomáhají cítit se klidně a zrelaxovaně.
- Obejmi se s někým, koho máš rád. Objímání vyplavuje oxytocin (hormon důvěry a lásky) a snižuje míru stresu.